Dokuma Kumaşların Sınıflandırılması
 • Dokuma Kumaşların Sınıflandırılması

   

  Dokuma kumaşların tanımı ve onların açıklanması üzerine yüzlerce bilim adamının birbirlerinden çok az farklı fikirleri bulunmaktadır.Genel olarak dokumaya ait çoğu kaynakta kumaş, hep iki sistem ipliğin birbirlerine dikey yönde dokunmasıyla oluşan bir tekstil malzemesi olarak kabul edilir. Dokuma kumaşlar birbirine dik ve kendi içinde birbirine paralel ipliklerden oluşan iki iplik sisteminin kesişmesinden elde edilen yüzeylerdir. Dik kesişen bu iplikler her kesişim noktasında alttan veya üstten bağlantı noktaları oluştururlar. Birbirlerine paralel olan iplik sistemlerine atkı ve çözgü denir, bağlantı yaptıkları her noktaya ise doku denir.

   

  Bazı bilim adamları kumaşların birçoğunda çözgü ve atkı iplikleri birbirlerine tam dik olmadığı iddiasında bulunmuşlardır. Diğer yandan, modern dokuma tezgâhlarında dokunan kumaş ve kumaş mamullerinde iki sistemden daha fazla çözgü ve atkı iplikleri bulunabilmektedir. Çok katlı kumaşlar da bu tarifin içine dahil edilirler.Dokuma kumaşlar kalınlığı az, yeterli mukavemete ve belirli ene sahip olmakla birlikte istenilen uzunlukta imal edilebilen birbirine dik iki farklı iplik sisteminin belirli bir düzene bağlı olarak karşılıklı bağlantı yapmalarıyla oluşan esnek bir tekstil malzemesidir. (Kompozit kumaş materyalleri hariç).Bu iki iplik sistemi her doku noktasında birbirlerinin altlarından ve üstlerinden geçmek sureti ile doku oluştururlar. Dokuma kumaşların yapısındaki doku hücresi sürekli olarak kendisini tekrarlar. Bu tekrar eden en küçük birime desen raporu denir. Raporun dokunabilmesi dokuma makinesindeki teknolojik yapıya bağlıdır. Tekrar eden numune küçük bir alana sahiptir ve bu örgü raporunun alanı 0,01’mm2 den 1000000 mm2’ye kadar değişebilir.

  Dokuma kumaşlar birçok şekilde üretilebilirler, birbirlerinden olan farklılıklarına göre sınıflandırılırlar. Dokuma kumaşlarının sınıflandırılmasını çeşitli ülkelerde çeşitli şekillerde yapılır.

   

  Dokuma kumaşların sınıflandırılması

  1-Yapısına göre

   

  1-Hammadde içeriğine göre

   

  2-Terbiye türüne

   

  3-Kullanım amacına

   

  göre yapılır

   

  Dokuma kumaşlar yapısına göre 

   

  1-Normal dokunmuş

   

  2-Özel tezgâhlarda dokunmuş karmaşık yapılı kumaşlar

   

  Olmak üzere ikiye ayrılır.

   

  Bu ayırımda ayrıca bu kumaşların alt sınıfları ve onlarında alt sınıfları olacak şekilde de sınıflandırılmıştır

  Dokuma kumaşlar hammadde yapısına göre 

  1-Pamuklu kumaşlar

   

  2-Yünlü kumaşlar

   

  3-Keten kumaşlar

   

  4-İpek kumaşlar

   

  5-Yapay elyaflı kumaşlar.

   

  Kullanım amacına göre kumaşlar

  Giysileri önce " Klasik, Fantazi ve aktif spor" olarak üçe ayırmak doğru olur. Giysideki tüm kategoriler, aslında bu üç ana başlık altında toplanabilir. Ülkemizde genelde klasik giysi tarifi aynıdır, ama fantazi ve spor giyim tariflerinde bazı karışıklıklar yapılır. Fantazi kelimesi, kişilerin, tasarım özgürlükleri içinde kendilerine göre oluşturacakları her türlü kıyafete verilen isimdir. Spor Kıyafette de tasarım özgürlüğünün bir ürünü olduğuna göre, her spor kıyafeti, bir fantazi kıyafet olarak ta görmek mümkündür. Klasik fantazi ve aktif spor ayırımının ardından giysileri değişik özelliklerine göre 8 ana başlık altında toplamak gerekir ki  Bunlar; Türlerine, fonksiyonlarına, sınıflarına,mevsimlere, mesleklere,cinsiyete,kumaş türlerine ve dikim şekillerine göre giysiler şeklinde toplanabilir.Bu ana başlıkta sınıflandırma metodunda kadın kıyafetlerinde pantolon yerine bazen etek de yer alabilir.

  Türlerine göre :

  Ceket, Palto, Pardösü, Gömlek, Mont, Kaban, Külot, Atlet, Fanila v.s

  Fonksiyonlarına göre :

  İçeride/Dışarıda üst/İç giyim, Ev giysileri v.s

  Sınıflarına göre :

  Butik, Konfeksiyon, Haute Couture ( kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise. Örnek: Gelinlik ),Pret a Porter (Hazır giyim )

  Mevsimlere göre :

  Yazlık,Kışlık,4 Mevsim,Baharlık v.s

  Mesleklere göre :

  Çeşitli Üniformalar ( Subay,Bekçi,Polis,Er,Erbaş,İtfaiye gibi),İş elbiseleri ( Doktor,Ameliyathane,Hemşire v.s )

  Cinsiyete göre:

  Kadın-Erkek-Çocuk.

  Kumaş türlerine göre :

  Yünlü,pamuklu,ipekli,viskon,dokuma/örme,nonwoven,muşamba v.s

  Dikim şekillerine göre :

  Astarlı/Astarsız,kapitone/düz,portatif astarlı,düğmeli/fermuarlı,trikolu,derili v.b 

   

  Yazan %PM, %05 %589 %2016 %16:%Eyl in Dokuma Okunma 4521 defa

Dokuma Kumaşların Sınıflandırılması

 

 

 

kumassinif095

 

 

 

 

 

 

 

kumassinif096

 

?<