Sisal Elyafı ve Kenevir Elyafı
 • Sisal Elyafı ve Kenevir Elyafı

   

   

  ken1 

   

   

   

  KENEVİR 

   

  Kendir adı da verilen bir tekstil bitkisidir. Ekiminden 120–140 gün sonra hasadı yapılır. Ketende olduğu gibi lif hücreleri, kabuk kısmında demetler halindedir.Lif üretimi ketende olduğu gibi çürütme, dövme ve taraklama işlemleri ile gerçekleştirilir.
   
   
   
   
   ken2
   
   
   
   
   
   
  Lif uzunluğu 40-45mm’ dir,
  Parlak sarı veya esmer renklidir,
  Kenevir devlet kontrolünde üretilir; çünkü dişi kenevirde esrar adı verilen uyuşturucu bir madde salgısı vardır.
  Genellikle halat, urgan, yelken, çadır bezi, çuval yapımında ve halının çözgü ipliğinde kullanılır.
   
   
  SUNN  LİFİ ( GÜNEŞ KENEVİRİ )
   
   
   
   
   
  sunn1
   
   
   
   
   
  Crotalaria juncea'nın sak kabuğundan elde edilen elyaftır.
   
  SİSAL  LİFİ
   

   

   

  Sisal bitkisi sıcak ve nemli iklimde yetişir. Yapraktan elde edilen lif sınıfında en fazla Sisal den lif üretilir. Brezilya, Afrika ve Endonezya'da yetiştirilen Sisal bitkisi, 7–8 yaşına geldiğinde lif üretimi için kullanılabilir. Uzun, etli ve kın şeklindeki yaprakların % 80-85'i sudur. Taze yapraktan çürütme yöntemi ile % 3–4 kadar lif elde edilebilir.
   
   
   
   
   
   
  sisal1 
   
   
   
   
   
   
   
  sisal2
   
   
   
  Bir bitkiden 15–20 yıl boyunca ürün alınabilir. Sisal lifleri birbirleri ile yapışık halde bulunan hücre demetleri şeklindedir. Liflerin boyu 100 cm'e kadar ulaşır. Rengi beyazdan sarı, kahveye kadar gider. Yapısı % 65–72 selüloz içerir.Lifte küçük gözenekler olduğundan nem çekme özelliği fazladır. Sağlamlığı ve tuzlu suya karşı dayanıklılığı oldukça fazladır. Aynı zamanda diğer kaba liflere göre esnekliği iyidir.Bu nedenle; örme işlerinde, gemi halatlarında, tarımda ve denizcilikte bağlama malzemesi olarak da kullanılır.
   
  ABACA ( MANİLA KENEVİRİ ) ELYAFI
   
   
   
   
   
   manknv1
   
   
   
   
   
   
  Hurma ağacına benzeyen ve 8–20 yıl yaşayan bir tropikal bitkidir. Dünya üretiminin % 94’ ünü Filipin’dedir.Yaprak kınları içinde lifler, demetler halinde bulunur. Yapraklar, bitki çiçeklenmeye başladığında hasad edilir. Yaprak kınından lifli kısımlar sıyırma ile ayrılır. Daha sonra güneşte kurutulur.
   
   
   
   
   manknv2
   
   
   

   

  Beyazdan kahverengine kadar giden renklerde, parlak ve sağlam lifler elde edilir.Yapısında % 63–64 selüloz, % 10 kadar da nem bulunur.Abaca lifleri sağlamlığı ve nem çekici özelliğinin azlığından dolayı yelken bezleri,gemi halatları yapımında kullanılır. Ayrıca kaba dokuma kumaşlar ve yastık dolgu maddesi yapılır.
   
   
   
   
   
  manknv3
   
   
   
   
  Yazan %PM, %26 %828 %2022 %21:%Oca in Tekstil Lifleri

Sisal Elyafı ve Kenevir Elyafı

?<