Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini çift dil metodu
 • Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini çift dil metodu

   

   

   

  Yırtılma mukavemeti, kumaşlarda daha önceden açılmış bir yırtığın ilerlemesi için gerekli olan kuvvettir. Dokuma kumaşların yırtılma dayanımları dil metodu, pantolon metodu, kanat metodu ve balistik sarkaç metodu gibi farkı yöntemler kullanılarak tespit edilebilir. Burada bahsedilecek metot dil (çift yırtılma) metodudur. Bu metoda göre yırtılma mukavemeti TS EN ISO 13937–4 standardına göre tespit edilir. Çift yırtılma mukavemetinde dil şeklinde kesilmiş test numuneleri kullanılır.( TS EN ISO 13937–4 )

   

  Kullanılan malzemeler 

   

  Üniversal test cihazı, cetvel, makas ve tutucu çeneler.

   

  Numune hazırlama

   

  Numuneler teste başlamadan önce standart atmosfer koşullarında 24 saat boyunca kondisyonlanmalıdır. Numunelerin 5’i atkı, 5’i çözgü olmak üzere 2 takım test numunesi hazırlanır. Numunelerin aynı atkı ve çözgü ipliklerini içermeyecek şekilde alınmasına dikkat edilir. Test numunesi olarak 220 mm x 150 mm ebatlarında dikdörtgen şeklinde numuneler işaretlenir. Test numunesinin uzun kenarından önce 20 mm sonra 70 mm aşağıda eni boyunca işaretlenir. Daha sonra test numunesi enden 50 mm olacak şekilde 3 eşit parçaya bölünür ve 20 mm’nin altından uzunluğu boyunca 100 mm cetvelle çizilir. Ortada dil şekli oluşur. Makas yardımıyla işaretlenmiş 100 mm çizgiden başlayarak kesilir. Dikdörtgen test numunesini kesilmemiş alt kenarından 25 mm yukarıda yırtılmanın sona erdirileceği yırtık sonu işaretlenir. Uzun kenarı çözgüye paralel olan test numunesi için yırtılma doğrusu “Atkı Boyuna” ve uzun kenarı atkıya paralel olan test numunesi için de yırtılma “Çözgü Boyuna” test edilir.

   

  Deneyin yapılışı

   

  Dil şeklinde hazırlanan test numuneleri çekme cihazında teste tabi tutulur. Çekme cihazı, tutucularından biri hareketsiz diğeri sabit hızda hareket eden bir cihaz olmalıdır. Burada cihazın gösterge uzunluğu 100 mm’ye, Uzama hızı ise 100 mm/s’ye ayarlanır. Daha sonra hazırlanan test numuneleri dil kısmı hareketli tutucu çeneye, alt kısmı ise cihazın alt tutucu çenesine 70 mm işaretli kısımlarından paralel olacak şekilde simetrik olarak yerleştirilir. Cihazın PC ekranındaki kuvvet ve uzama tuşlarına basılarak değerler sıfırlanır. Ardından yukarı ok tuşuna basılır ve teste başlanır. Bu esnada çekme cihazının hareketli üst çenesi yukarı doğru harekete geçer ve pikler oluşturarak yırtılmaya başlar. Yırtılma işlemi alt kenardan 25 mm olarak işaretlediğimiz noktaya gelindiğinde test durdurulur ve yırtılma kuvveti kaydedilir. Numune test edilirken çenelerde kayma olmaması, kumaştan herhangi bir iplik kopmaması, bir doğru boyunca yırtılması ve yırtılmanın tamamlanması durumunda testin doğru yapıldığı kabul edilir. Bu şekilde en az 5 test numunesi alınarak test tekrar edilir. Kaydedilen tüm ipliklerin aritmetik ortalaması bize Newton cinsinden test sonucunu verir.

   

   

  Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini ( çift dil metodu )
  Yazan %PM, %28 %733 %2016 %19:%May in Kalite Kontrol Okunma 5122 defa

Kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayini çift dil metodu

?<