Örme Kumaş Numune Yapımı
 • Örme Kumaş Numune Yapımı

   

   

  dor2 

   

   

  Bir üretim işletmesinde sürekli olarak her konuda metod geliştirme çalışmaları yapılmak zorunluluğu vardır.Aksi takdirde her şey monotonlaşır ve işletme aynı faaliyetlerde bulunan işletmelerle rekabet edememe durumuna gelir ki bu da işletmenin o sektörden silinmesine sebebiyet verir.Bu geliştirmeleri yapacak ekibin;

  1-Bu alanda eğitim görmüş ve aynı zamanda yoğun tecrübelerle dolu kişilerinden seçilmesi,

  2-Yapılacak iş ile ilgili bilgisayar programı ve/veya programlarını kullanılabilenden kişilerden seçilmesi veya bu konuda mesleki gelişim kurslarını görmüş olan kişilerden seçilmesine,geniş tasarım gücüne sahip kişilerden seçilmesine,

  3-Bu sektörde yapılan yenilikleri ( teknolojik ve diğer…) yakından takip eden kişilerden seçilmesine,

  4-Müşteri anketlerine önem vererek onların nelerden hoşlandıklarını ( model,renk vs… ) tespit edebilecek uzman kişilerden seçilmesine,dikkat etmek gerekmektedir.

  Yukarıda belirtilenlerin bir araya getirilerek oluşturulan ekibin ise;

  1-Şirketin şu anki durumunun neler olduğunun tespit edilmesi,

  2-Üretilecek ürünün en kısa zamanda hatasız ve kalite standartlarına uygun olması için neler yapılması gerektiğinin tespit edilmesi

  3-Bunları gerçekleştirmek için de işletmenin imkanlarının neler olduğu,neler yapılabileceği hakkında görüşmelerin yapılması ( örneğin işletmeye bir tasarım uzmanı mı alınmalı veya ARGE oluşturulması gibi )

  4-Şu anki durumda işletmenin zayıf yönlerinin neler olduğunun tespit edilmesi,( iş körlüğü,yetersiz verimlilik vs… ) gibi konularda çalışmalar yapması gerekmektedir.

  Ayrıyeten işletmede şu anda üretilen ürünlerin üzerinde değişiklikler yapılarak değişik ürünlerin üretilmesi sağlanmalıdır.

  Bu çalışmalarının tümü gerçekleştirildikten sonra örneğin papatyanın bir yaprağı çoğaltılarak desen oluşturulabilir ve ürüne uygulanabilir. Zira insanlar her zaman değişik fakat güzel, ucuz ve kaliteli, uzun süreli kullanıma yönelik ürünleri tercih etmektedir. Tabii ki bir de moda kavramını unutmamak gerekir. Aşağıda örnek bir form görülmektedir.

   

   

  0745corap

   

   

   

  0746corap

   

   

   

  0747corap

   

   

  Siparişin alınmasından başlayıp, seri üretime geçilmesine kadar devam eden bir süreç içine girilmeden önce müşterinin istediği ürünün istenilen kalite, standartlarda olması ve ürünün seri üretim için kabul görmesi, müşteri tarafından red edilmemesi çok çok önemli bir özelliktir. İşte burada müşterinin istemiş olduğu numune yani ürün beden seti ( XS,S,M,L,XL,XXL,……gibi ) istenilen vasıflarda olmasıdır. Dikkat edilmesi ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken hususlar ise ;

  1-Müşteriden sipariş ile ilgili tüm özellikler ince detaylarına kadar alınmalıdır. Bu ürün ile ilgili detaylar oluşturulan ve her zaman muhafaza edilecek bir form veya föye yazılır. İstenilen ürün de bu föye zımbalanır.( Üretim esnası için gerekli doneler eksik ise üretilen ürün kabul görmez ki buda iş gücü kaybı,maliyet gibi sonuçları doğurur).

  2-Bu müşteri föyü rasgele kişiler tarafından değil de bu iş ile görevlendirilen kişi veya kişiler tarafından ilgili bölüme gönderilir.( işin ehli olmayan tecrübesiz kişi olmamalıdır)

  3-Numunenin iplik ve özellikleri ( Numarası, bükümü, cinsi vs) ( temin edilmesinde güçlük var mı sorunun cevabı )

  4-Deseni ve ürün sıklığı( cm) dolayısıyla olması gerek gramajı

  5-Kullanılacak aksesuarlar ( Numunede bulunan veya müşterinin belirttiği )

  6-Numunenin üretilmesi ( Burada ham kalite kontrol mutlaka yapılmalıdır. Kaçınılmazdır.)

  7-Gerekli olan terbiye ve bitim işlemleri dikkatlice yapılmalıdır. Tecrübeli kalifiye elemanlar tarafından yapılmalıdır.

  8-Bu aşamadan sonra mamül ürün kalite kontrolü yapılmalıdır.( Mutlaka )

  9-Ürün özeliğine ve modeline göre ( konfeksiyon ) iş ve işlemler çok özenle yapılmalıdır.

  10-Eğer olumsuzluklar var ise yukarıdaki aşamalar tekrar yapılarak ürün üretilir.( Numune )

  Müşteri siparişini verdiği ürünün istediği özelliklerde olmasını ister.Bu kaçınılmazdır.

  Yukarıda bahsettiğim iş ve işlemlerin istenilen düzeyde olması için ;

  1-İplik istenilen kalitede olmalıdır.

  2-İstenilen sıklıkta olmalıdır.( sıklık ürün gramajını, tuşesini …. Etkiler)

  3-Aksesuar malzemelerinin kalitesi istenilen olmalıdır.

  4-Birleştirme ( ürün yaka, kol vs ) kaliteli işçilikte olmalıdır.

  5-Eğer numune beğenildi ise seri üretime geçildiğinde müşterinin istediği sürede olmalıdır.

  6-Üretimin kilo. parça. metre,…. Miktarına göre gerekli olan analiz işlemleri doğru yapılmalıdır.

  7-Gerekli iplik miktarı ( stokta vardır ve yetersiz ise satın alınacak iplik parti tutarsızlığından dolayı reklamasyona sebebiyet verilir ki bu da çok kötü bir durumdur)

  8-Stok ta yok ise gerekli olan iplik no, cins ve numarasına göre fire de dikkate alınarak iplik satın alımı ticari nem miktarları dikkate alınarak satın alınma ile ilgili bir aksaklığın olup olmayacağı araştırılmalıdır. Yani sipariş kabul edildiğinde seri üretime geçilmeden önce gerekli olan iplik satın almasında zorluklar yaşanmamalıdır.

  Göz ardı edilmemesi gereken bir husus ise Numunenin istenilen özelliklerine göre her aşamada ( analizden başlayarak ……….. ) kalite kontroller mutlaka titizlikle yapılmalıdır. Aksi takdirde ürün ret onayı alır.

  Bu aşamaların olumlu olması için ise kalifiye elemanlar olmalı, meslek körlüğü olmamalı, bölüm içerisinde kişiler arasında üste çıkma gibi sinsi tartışmalar yaşanmamalı ( eğer varsa önlem alınmalı ) olmaması gereklidir. Bu varsa doğaldır ki ürün müşteri tarafından ret görür.

  Bir de kalite kontrol elemanları işletmede var ise bunlar iş yerinde konu ile ilgili mesleki gelişim seminerinden geçirilmeli. Eğer böyle bir birim yok ise kalite kontrol birimi kurulmalıdır.

  Ne yaparsanız yapın her aşamada kalite kontrol yapmadığınız sürece ve işletmede aksak işlemlerde metod geliştirme çalışmaları yapmaz iseniz her aşamada problem yaşamak söz konusudur.

   

   

   

  Yazan %PM, %13 %636 %2016 %17:%May in Örme

Örme Kumaş Numune Yapımı

?<