Diyagonal veya Üslup Raport
 • Diyagonal veya Üslup Raport

  Diyagonal (Üslup) Raport Sistemi ve Özellikleri 

   

   

  Küçük alanlar içine dizilmesi gereken motiflerin kullanıldığı desenlerin raportlanmasında kullanılan diyagonal raport, temelde soter raportun aynısıdır. Tek farkı bir yöne doğru kaymalar sadece 1/2 değil, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6 ve 1/7 oranlarında da yapılabilir. Aynı zamanda kayma raportun sağına ya da soluna doğru olabilir. Bu seçimler desenin yapısına göre tasarımı yapan kişi tarafından belirlenir.

  Diyagonal raport tekdüze ve aynı biçimi koruyan bloke desenler için uygun bir raport türüdür. Günümüzde düzensiz diyagonal raportlar da kullanılmaktadır. Bunlar tam olarak bölünmeyen sayı değerleriyle yapılır (Örneğin; 1/340, 1/520 gibi.).

   

   

   

  1raport7

   

   

   

  Diyagonal (Üslup) Raport Sistemine Göre Desen Uygulaması

  1-Birim raport ölçüleri belirlenir.

  2-Çizim araç gereçleri yardımıyla raport karesi dört aks olarak çizilir. Daha sonra raportun hangi oranda diyagonal olacağına göre ilave akslar çizilir. İlave akslar çizilirken desenin hangi tarafa doğru ve hangi oranda diyagonal kayacağı belirlenir. Bu orana göre ilave iki aks daha çizilir. Yarım raporttaki gibi toplam altı akstır ancak kayma oranı farklıdır.

  Önce karşılıklı kenarlardaki akslar üst üste getirilerek kontrol edilir (A B aksları ile E F aksları ile üst üste getirilir.). Daha sonra desenin kayacağı orana göre çapraz akslar üst üste getirilir (A C ile D F - B D ile C E aksları). Akslardaki kaymalar raport tekrarında desende kaymalara neden olacağından doğru oturtulmalıdır.

   

   

  1raport7a

  3-Birim raport alanı içerisine desen çizilir.

  Desende raport dışına taşan motiflerde daha önceki raport çizimlerinde olduğu gibi uygun düzenlemeler yapılır. Yalnız diyagonal kayma oranına dikkat edilerek karşılığı gelecek köşelere kaydırmalar dikkatli biçimde yapılmalıdır.

   

   

   

   

  1raport7b 

  4-Desen uygulanan oranda yana doğru kaydırılır.

   

  1raport7c

  5-Daha sonra üste doğru tam raport gibi kaydırılır.

   

   

  1raport7d

   

  6-Raport enine ve boyuna doğru istenildiği kadar çoğaltılabilir.

   

   

   

  1raport7de

   

   

   

   

  1raport7e

  Yazan %AM, %11 %321 %2017 %09:%Şub in Baskı

Diyagonal veya Üslup Raport

?<