Yuvarlak Örme RR Punto Di Roma Ribana Örgüleri
 • Yuvarlak Örme RR Punto Di Roma Ribana Örgüler

   

   

  Çift plaka ribana makinelerde kullanılan bu örgü raporu 4 sistem raporludur. Silindir ve kapakta ikişer çeşit iğnesi kullanılmıştır. 1. sistemde silindir ve kapak iğneleri 1 ilmek 1 atlama ve 2. sitem 1. sistem düzeninde bir iğne çaprazda çalışırken 3. sistemde silindir iğneleri atlama kapak iğneleri ilmek, 4. sistemde ise kapak iğneleri atlama, silindir iğneleri ise ilmek konumunda örgüyü oluşturmaktadır.

   

   

  0559corap

   

   

  Bütün örgülerin başlangıcında olduğu gibi RR punto di roma ribana örgünün üretilebilmesi için makinenin hazırlanması gerekir. Makinenin örgüye hazır hâle gelmesi için iğne seçimi, çelik seçimi, iplik seçimi, may sıklığı ayarı, iplik gerginlik ayarı, makine hız ayarı ve kumaş çekim ayarlarının yapılması gerekmektedir. Yuvarlak ribana örme makinesinde çelik yolu sayısına göre tek tip iğnenin yanında kapak ve silindirde farklı ayakta iğneler mevcuttur. Genelde ribana makineleri sektörde iki çelik yollu olarak kullanılmaktadır. Bu örgü için de çift yollu (Piyasada çift iğne raylı-çift çelikli-iki iğne yollu gibi ifadelerde kullanılmaktadır.) ribana makinesi gerekmektedir.

   

  Silindir ve kapakta çift yollu örme makinelerinde de iki farklı ayaklı (topuklu) iğneler kullanılmaktadır. Bu iğnelerin boyutları aynı olabildiği gibi farklı da olabilmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta; iğne ayaklarının, iğne üzerindeki yerlerinin değişikliğidir. RR punto di roma ribana kumaşın üretimi için makinenin kapak ve silindirinde iğne dizimi yapılırken iki farklı grup iğnenin raporda belirtilen özelliklere göre dizilmesi gerekmektedir.

  Üretilecek kumaşın çelik raporu 1. sistemde silindirde ve kapakta 1. topuklu (A iğnesi) iğneler ilmek, 2. sistemde ise 2. topuklu (B iğnesi) iğneler ilmek yapacak şekilde düzenlenmiştir. 3. sistemde silindir A ve B iğneleri tamamen ilmek yaparken kapak atlama yapacak, 4. sistemde ise silindir tamamen atlama yaparken kapak A ve B iğneleri ilmek yapacak şekilde düzenleme yapılmıştır.

  Ribana makinesinin çelik sistemleri RR punto di roma ribana örgüsüne ayarlanıp yerleştirildikten sonra silindir ve kapak çelikleri üzerindeki may ayar çeliklerinden ilmeklerin boy (may) ayarlarının yapılması gerekir.

   

  Sistemlere iplik sevkini sağlayan pozitif yığmalı firnüsörlerin dönüş hızlarının ayarlanması ile örgünün istenilen sıklıkta ve ağırlıkta olması sağlanır.

  Sistemlere iplik sevkini sağlayan pozitif yığmalı firnüsörlerin dönüş hızlarının ayarlanması ile örgünün istenilen sıklıkta ve ağırlıkta olması sağlanır.Punto di roma ribana örgüsünün örülebilmesi için ribana örme makinesinin furnisör sisteminin çift kasnak sisteminden hareket iletilmesi gerekir.Punto Di Roma ribana üretiminde yan yana çalışan iğnenin fazla olmaması nedeniyle makine hızı dolu ribanaya nazaran biraz daha hızlı olabilir.Punto di roma ribana üretiminde kumaş çekim ayarının azaltılması gerekir. Çünkü makine 4 sistemde iki sıra örgü tamamlamaktadır. Bu durum, makinenin bir turdaki ördüğü sıra sayısını şürmektedir. Normal bir RR ribana örgüsüne göre çekim ayarı yapıldığında kumaş çekim tertibatı kumaşa çok fazla gerginlik verecektir. Çünkü punto di roma ribanada normal ribana örgüsüne göre performans 1/2 oranında düşer.

   

  Kapak ile silindir arasındaki mesafenin ayarı makinenin bir ilmek için harcadığı ilmek miktarının belirlenmesinde etkilidir. Bu durum birim gramajını da doğrudan etkiler. Görünüş olarak bu ayarın açılması daha yumuşak kumaş elde etmeyi sağlamaktadır.Makine hazır hâle getirildikten sonra bir miktar numune kumaş örülmesi gerekir. Örülen bu kumaş için kullanılan iplik, numune kumaş ile benzer özellikte olmalıdır. Örülen numune kumaşın istenilen özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

   

  Burada örülen kumaş numunesi, var ise numune kumaş ile karşılaştırılır; eğer numune kumaş yoksa sipariş formundaki istenilen özellikler dikkate alınarak kontrol yapılır. Tüm bu kontroller sonrası istenilen özelliklere sahip ise kumaş üretimine geçilir. Eğer istenilen özelliğe sahip değil ise tekrar gerekli ayalar yapılır. Makine üzerinde istenilen ayarların yapılması, numune kumaşın örülüp kontrollerinin yapılması sonucu kumaşın üretimine geçilebilir. Kumaşın üretimi esnasında olası hatalar için dikkatli olunmalıdır.

   

   

  Yazan %PM, %17 %913 %2016 %23:%Nis in Örme Okunma 4854 defa

Yuvarlak Örme RR Punto Di Roma Ribana Örgüler

?<