Atkı Ripsi
 • Atkı Ripsi

  Rips örgüsü bezayağı örgüsünden türetilmiş olan, bağlantı noktalarının çözgü ya da atkı yönünde uzatılmasıyla elde edilen örgülerdir. Boyuna ya da enine çizgi görünümlü bir yapıya sahiptir. Rips örgülü kumaşların her iki yüzü de aynı görünüme sahip olup ağır ve dayanıklı bir yapıları vardır. Genellikle gömleklik, kravatlık, elbiselik ve döşemelik kumaşların üretiminde tercih edilmektedir. Rips Örgüleri; Çözgü Ripsi ve Atkı Ripsi olmak üzere iki çeşittir. Bunlar da kendi aralarında Düzenli ve Düzensiz Rips örgüsü olarak ikiye ayrılır.

  ATKI RİPS ÖRGÜSÜ

  Bezayağı örgüsünün bağlantı noktasının, atkı ipliği istikametinde 2 veya daha fazla çözgü ipliği kadar uzatılmasıyla elde edilen örgülerdir. Bu sebeple kumaşta boyuna yollar oluşturan bir yapısı vardır. Elde edilen bu yapı nedeniyle atkı rips örgüleri boyuna rips örgüleri olarak da adlandırılır. Rapor alanı belirlenirken atkı ipliği daima 2'dir. Çözgü ipliği ise rapor oluşumunda yer alan rakamların toplamı olarak belirlenir. ATKI RİPSLERİ; Düzenli atkı ripsleri ve Düzensiz atkı ripsleri olmak üzere iki çeşittir. En küçük düzensiz rips örgü raporu;

   

  ratki2a1u

   

  Şeklinde gösterilir.

  En küçük düzenli rips örgü raporu;

   

  ratki2u2a

   

  Şeklinde gösterilir.

  DÜZENLİ ATKI RİPS ÖRGÜSÜ

   

  ratki2u2a

   

  2 dolu 2 boş düzenli rips örgüsünü yapalım. Bu Atkı ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ( ATS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise,Rapor içerisinde buunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI'nı ( ÇTS ) verir. Raporumuz; 2 Atkı 4 Çözgü ipliğinden oluşacaktır. ( 2 + 2 ) = 4

  Desen kâğıdımızda Atkı Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  033rb

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,Soldan sağa doğru 2 DOLU 2 BOŞ yazarız.

   

  034rb

   

  Bundan sonra; 2.Atkı ipliği ile 1.Çözgü ipliğinin kesiştiği kareden soldan sağa başlamak suretiyle; 1.Atkı ipliğindeki 2 dolunun karşısını 2 BOŞ yaparız.2 boşun karşısını 2 DOLU yaparız. Bu şekilde Atkı Rips Örgüsünü yapmış oluruz.

   

  035rb

   

  Çözgüde 4 Rapor, Atkıda 8 Rapor olarak 2 dolu 2 boş düzenli atkı ripsi görülmektedir.

   

  036rb

   

  Şimdi de ;

   

   

  ratki3u3a

   

  3 dolu 3 boş düzenli atkı rips örgüsünü yapalım.

  Bu Atkı ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ( ATS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise,Rapor içerisinde buunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI'nı ( ÇTS )verir. Raporumuz;2 Atkı 6 Çözgü ipliğinden oluşacaktır.( 3 + 3 ) = 6

  Desen kâğıdımızda Atkı Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  037rb

   

  Birinci çözgü ipliği ile Birinci Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle,Soldan Sağa doğru 3 DOLU 3 BOŞ yazarız.

   

  038rb

   

  Bundan sonra; 2.Atkı ipliği ile 1.Çözgü ipliğinin kesiştiği kareden Solda Sağa başlamak suretiyle; 1.Atkı ipliğindeki 3 dolunun karşısını 3 BOŞ yaparız.3 boşun karşısını 3 DOLU yaparız. Bu şekilde de 3 dolu 3 boş düzenli atkı ripsini yapmış oluruz.

   

  039rb

   

  Çözgüde 3 Rapor, Atkıda 9 Rapor olarak 3 dolu 3 boş Düzenli Atkı Rips örgüsü görülmektedir.

   

  040rb

   

  Şimdi de;

   

  ratki4u4a

   

  4 dolu 4 boş düzenli atkı ripsi örgüsünü yapalım.

  Bu Atkı ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ( ATS ),her zaman 2 'dir. Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise, Rapor içerisinde buunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI'nı ( ÇTS ) verir. Desen kâğıdımızda Atkı Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  041rb

   

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle, Soldan Sağa doğru 4 DOLU 4 BOŞ yazarız.

   

  042rb

   

  Bundan sonra; 2.Atkı ipliği ile 1.Çözgü ipliğinin kesiştiği kareden soldan sağa başlamak suretiyle; 1.Atkı ipliğindeki 4 dolunun karşısını 4 BOŞ yaparız.4 boşun karşısını 4 DOLU yaparız. Bu şekilde; 4 dolu 4 boş düzenli atkı rips Örgüsünü yapmış oluruz.

   

  043rb

   

  Çözgüde 2 Rapor, Atkıda 8 Rapor 4 dolu 4 boş Düzenli Atkı Rips örgüsü görülmektedir.

   

  044rb

   

  DÜZENSİZ ATKI RİPS ÖRGÜSÜ

   

  ratki2a1u

   

  2 dolu 1 boş düzensiz atkı rips örgüsünü yapalım.Bu düzensiz Atkı ripsinin rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ( ATS ),her zaman 2 'dir.Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise,Rapor içerisinde buunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI'nı ( ÇTS )verir. Desen kâğıdımızda Atkı Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  045rb

   

  Raporumuz; 2 Atkı 3 Çözgü ipliğinden oluşacaktır. ( 2 + 1 ) = 3

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle, Soldan Sağa doğru 2 DOLU 1 BOŞ yazarız.

   

  046rb

   

  Bundan sonra; 2.Atkı ipliği ile 1.Çözgü ipliğinin kesiştiği kareden soldan sağa başlamak suretiyle; 1.Atkı ipliğindeki 2 dolunun karşısını 2 BOŞ yaparız.1 boşun karşısını 1 DOLU yaparız. Bu şekilde; 2 dolu 1 boş düzensiz atkı ripsi Örgüsünü yapmış oluruz.

   

  047rb

   

  Çözgüde 3 Rapor, Atkıda 6 Rapor olarak 2 dolu 1 boş düzensiz Atkı Rips örgüsü görülmektedir.

   

  048rb

   

  Şimdi de ;

   

  ratki3u2a

   

  3 dolu 2 boş düzensiz atkı rips örgüsünü yapalım. Bu düzensiz atkı rips örgüsünün rapor içerisinde bulunması gereken ATKI TEL SAYISI ( ATS ),her zaman 2 'dir.Örgü çizgisinin üzerindeki ve altındaki rakamların toplamı ise,Rapor içerisinde buunması gereken ÇÖZGÜ TEL SAYISI'nı ( ÇTS ) verir. Desen kâğıdımızda Atkı Rips örgüsünün çözgü ve atkı sınırlarını öncelikle belirleriz.

   

  049rb

   

  Raporumuz; 2 Atkı 5 Çözgü ipliğinden oluşacaktır. ( 3 + 2 ) = 5

  Birinci çözgü ipliği ile 1.Atkı ipliğinin kesiştiği kareden başlamak suretiyle, soldan sağa doğru 3 DOLU 2 BOŞ yazarız.

   

  050rb

   

  Bundan sonra; 2.Atkı ipliği ile 1.Çözgü ipliğinin kesiştiği kareden Soldan Sağa başlamak suretiyle; 1.Atkı ipliğindeki 3 dolunun karşısını 3 BOŞ yaparız.2 boşun karşısını 2 DOLU yaparız. Bu şekilde; 3 dolu 2 boş düzensiz atkı rips örgüsünü yapmış oluruz.

   

  051rb

   

  Çözgüde 3 Rapor, Atkıda 6 Rapor olarak 3 dolu 2 boş düzensiz Atkı Rips örgüsü görülmektedir.

   

  052rb

   

  Yazan %AM, %19 %348 %2016 %10:%Ağu in Desen Okunma 5981 defa

Atkı Ripsi

?<