Dalgalı Dimi Örgüsü
 • Dalgalı Dimi Örgüsü

   

  Basit bir dimi kesişmesi,kumaşın atkı yönünde zikzak yapan dimi çizgileri oluşturacak biçimde düzenlenebilir.Keskin dönüşler yapan zikzak bir çizgi yerine,dimi atlamaları,yumuşak dönüşler yapan bir eğri boyunca yan yana dizilirse ,dalgalı ( eğri ) dimiler elde edilecektir.

  Dalgalı yollu dimiler dışında kalan tüm dimi örgülerinde dimi yolları düz ya da kırık çizgiler halinde belirirler. Bunlar da ise dimi yolları kavisli görünümdedir. Bunların oluşturulmasında da kırık dimi ve balıksırtı örgülerinde olduğu gibi herhangi bir dimi temel alınabilir. Gene istenilen düzen taharla ayarlandıktan sonra ( burada istenilen kavisler oluşturacak şekilde ) baz alınan dimi örgüsünün hareketleri tahara uygun olarak desen kağıdına işlenir. Bu dimilerin oluşturulmasında tüm üstünlük tasarımcıdadır. tasarımcı örgü bilgisi ve estetik görünüşü, istenilen pazar şartlarıyla birleştirerek aradığı görüntüyü sağlayacak baz dimi örgüsünü seçer ve dalgalı ( kavisli ) taharı düzenler.

  Dalgalı yollu dimilerin taharları oldukça karışıktır. Bu yüzden dokunmaları sırasında kopan çözgü ipliklerinin taharının doğru olarak yapılmasında zorluklar çıkarır ve aşırı dikkatli olmak gereklidir. Ancak özellikle kadın dış giyim kumaşlarında oldukça kullanılma şansı bulunmaktadır.

   

   

   

  dalga001

   

   

   

   

  dalga01

   

   

   

   

  dalga1b1

   

   

   

   

  dalga1c

   

   

   

   dalga1d

   

   

   

   dalga1e

   

   

   

   dalga1f

   

   

   

  dalga1g

   

   

   

   

  dalga1ga

   

   

   

  dalga1gb

   

   

   

  dalga1h

   

   

   

  dalga1i

   

   

   

   dalga1ii

   

   

   

  dalga1j

   

   

   

  dalga1k

   

   

   

  dalga4b

   

   

   

   

  Yazan %PM, %04 %858 %2018 %22:%Mar in Desen Okunma 3840 defa

Dalgalı dimi Örgüsü

 
?<