Desen Programındaki Renkler ve Anlamları
 • Desen Programındaki Renkler ve Anlamları

  ( shıma seıkı ) 

    

  1 Numaralı renk ( Kırmızı ) :

   

  Desen Bilgisayarında 1 numara ile numarandırılmış kırmızı renk desen çizimi içerisinde ön plakada örgü anlamına gelir.Bir numaralı renk ile örgü komutu verilen iğnenin bir önceki hareketinde arka plakada bir örgü var ise bu komut sayesinde otomatik olarak örgü yapılmadan önce arkadaki örgüler ön plakaya transfer edilir ve sonrasında ön plakada örgü yapılır.Bu örgü yapılırken kullanılan jakar pozisyonu yarım jakar( L0.5 ) pozisyonudur

   

  2 Numaralı renk ( Yeşil ):

   

  Desen bilgisayarında 2 numara ile numaralandırılmış yeşil renk desen çizimi içerisinde arka plakada örgü anlamına gelir.iki numaralı renk ile örgü komutu verilen iğnenin bir önceki hareketinde ön plakada bir örgü var ise bu komut sayesinde otomatik olarak örgü yapılmadan önce ön plakadaki örgüler arka plakaya transfer edilir ve sonrasında arka plakada örgü yapılır.Bu örgü yapılırken kullanılan jakar pozisyonu yarım jakar ( L0.5 ) pozisyonudur.

   

  3 Numaralı renk ( Sarı ) :

   

  Desen bilgisayarında 3 numara ile numaralandırılmış sarı renk desen çizimi içerisinde dolu iğne yani hem önde hem de arkada örgü anlamına gelir.Bu komutun işlendiği sırada makine sıfır jakar pozisyonu dediğimiz L0.0 pozisyonunda çalışır.

   

  4 ve 5 Numaralı renkler ( Mavi ve Pembe ) :

   

  Desen bilgisayarında 4 ve 5 numaralı renkler mavi ve sarı ile birlikte kullanılırlar.Bu renkler desen programında otomatik saç işleminin gerçekleşmesini sağlarlar.4 Numaralı ( mavi ) rengin anlamı önde örgü alttan transfer yaptırır.5 Numaralı ( pembe ) rengin anlamı ise önde örgü üstten transfer yaptırır.Kısaca 5 numara ile komut verdiğimiz iğneler bizim saçımızın üstte görülen kolunu oluşturur.4 numaralı renkler ise alttan kalan kolunu oluşturur.

   

  6 Numaralı renk ( Açık Mavi ) :

   

  Desen bilgisayarında 6 rengin kullanıldığı iğnelerde önce ön plakada örgü daha sonra bu örgünün ön plakada bir sola transfer işlemi görülür.Bu sola transfer işlemi sonunda ise 6 numaralı renk ile belirlediğimiz iğnede ilmek görülmez ve bunun yerine bir delik diğer tabirle ajur gelir.

   

  7 Numaralı renk ( Beyaz ) :

   

  Desen bilgisayarında 7 numaralı renk ön plakada örgü sonrasında oluşturulan bu ilmeğin yine ön plakada bir sağa transferi görülür.Bu transfer işlemi ile yine aynı 6’da görüldüğü gibi bir delik yani ajur oluşur fakat ajur için yeri kaydırılacak ilmek ters tarafa kaydırılmıştır.

   

  8 Numaralı renk :

   

  Desen programında 8 numaralı renk ters plakada 6 numaralı rengin yaptığı işi yapar.6 Numaralı renk önde örgü yapıp oluşan ilmeğin ön plakada bir soluna atılmasını sağlıyordu.8 ise arkada örgü yapıp oluşan ilmeğin arka plakada bir soluna atılmasını sağlar.Böylece ters plakada ajur oluşturulmuş olur.

   

  9 Numaralı renk :

   

  Desen bilgisayarında 9 numaralı renk ile arka plakada örgü ve bu oluşan örgünün yine arka plakada bir sağa transferi sağlanır.Böylece 8 numaralı renkten olduğu gibi arka plakada bir delik ( ajur ) oluşturulmuş olur,fakat ajurun oluşturulması için yapılan ilmek transferi sola değil sağadır.

   

  10 Numaralı renk :

   

  Desen bilgisayarında 10 numaralı renk arkada örgü alttan transfer et anlamına gelir.Genelde 5 numaralı renk ile beraber kullanılır.Ter örgü bir zemin üzerinde 5’lerin ve 10’un yan yana gelmesi durumunda yürütme dediğimiz örgü çeşidi ortaya çıkar.

   

  11. Numaralı renk :

   

  Desen bilgisayarında 11 numaralı rengin anlamı ön plakada askı yani nopen’dir.

   

  12 Numaralı renk :

   

  Desen bilgisayarında 11 numaralı rengin anlamı arka plakada askı’dır.

   

  13 Numaralı renk :

   

  Bu renk desen bilgisayarında mekik durak noktalarını belirler.Mekik durak noktalarının işlevi makine üzerindeki örgü bölgesinin sınırlarını belirlemektir.Bu komuttan sağ ve sol taraflarda eşit sayıda bulunmalıdır.

   

  14 ve 15 Numaralı renkler :

   

  Bu renkler aynen 4 ve 5’in gördükleri görevleri yürütürler.Kullanılma amaçları ise iki saç grubu yan yana geldiklerinde bu grupların birbirinden ayrılması içindir.

   

  16 Numaralı renk :

   

  Bu renk makine sistemlerinin herhangi bir örgü hareketi yapmadan boş geçeceği yerleri belirlemesidir.Desen bilgisayarının ana zeminini oluşturan 0 numaralı renk ile aynı anlamı taşır.

   

   

   

  Yazan %AM, %23 %329 %2016 %09:%Nis in Örme Okunma 5771 defa

Desen Programındaki Renkler ve Anlamları

?<