Jakarlı Desenlendirme Teknikleri
 • Jakarlı Desenlendirme Teknikleri

   

   

   

  Renkli motifli kumaşların elde edilmesinde kullanılan bir tekniktir.Kumaşlarda ilmek ve atlama hareketi kullanılarak bir yüzey oluşturulur.Askı hareketi kullanılmaz.Jakarlı desenlendirme teknikleri kendi aralarında 5 ana gruba ayrılır.

   

  Bunlar ;

   

  1-Atlama Jakar

   

  2-Dolu Jakar

   

  3-File Jakar

   

  4-Pike Jakar

   

  5-Torba jakar

   

  Teknikleridir. Bu tekniklerde kumaşın ön yüzeyindeki görünüm değişmez,fakat aralarındaki farkı anlamak için kumaşların arka yüzeyine bakmak gerekir ve kumaşların arka yüzey görünümleri kullanılan tekniklere göre farklılıklar gösterir.

   

   

  1-Atlama Jakar

   

   

  Tek plakalı bir örme tekniğidir.İplikler istenilen jakar desenine göre ilgili iğnelerde örme yaparlar,diğer iğnelerde ise bir işlem yapmayıp boş geçerler.Bu nedenlerden dolayı kumaşın arka yüzüne bakıldığında örmeye katılmayan ipliklerin kumaş yüzeyinde yüzdüğü görülür.

   

   

   

   

   

  0703corap

   

   

  Örneğin şekilde görüldüğü gibi ‘2A2B’ renk raporundaki bir desende önce ‘A’ rengi ilk iki iğnede örme yapıp diğer iki iğnede örme yapmadan boş geçerler.Bu işlem istenen iğne aralığında devam eder.Daha sonra ‘B’ ipliği ilk iki iğnede çalışma yapmadan sonraki iki iğnede örme yaparak tamamlanmış olur.

   

   

  2-Dolu Jakar

   

   

  Çift plakalı bir tekniktir. Ön plakadaki iğneler elimizdeki desene göre ilgili iğnelerde, arka plakada ise bütün iğnelerde örme işlemini gerçekleştirirler. Kumaşa arka yüzünden bakıldığında desen kullanılan renk sayısınca üst üste enine çizgiler olduğu görülür.

   

   

   

  0704corap

   

   

   

  3-Torba Jakar

   

   

  Çift plakalı bir tekniktir. İplikler desene göre ön plakada ilgili iğnelerde örme yaparlar. Diğer iğneler karşılık gelen arka plakada örme işlemini yaparlar. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken husus aynı ipliğin hem ön hem de arka plakada aynı anda örme yapmaması sağlanmalıdır. Bu teknikle örülmüş kumaşlarda her iki yüzünden aynı anda tutulup çekildiğinde kumaşın arasında boşluk olduğu görülür.

   

   

   

   

   

  0706corap

   

   

  4-Pike Jakar

   

   

  Çift plakalı bir tekniktir. İplikler ön plakada desene göre ilgili iğnelerde örme yaparlar, arka plakada ise desende kullanılan renkler yan yana dizilerek örme işlemini gerçekleştirirler.

   

   

   

   

   

   

  0705corap 

   

   

   

  5-File Jakar

   

   

  Çift plakalı tekniktir. İplikler elimizdeki desene göre ön plakadaki ilgili iğnelerde örme yapar,diğer iğnelerde bir işlem yapmazlar.Arka plakada ise bazı iğneler iptal edilerek desen boyunca herhangi bir işlem yapmadan örmeye dahil olazlar.İplikler arka plakada iptal edilen bu iğneler dışında kalan diğer iğnelerde örme işlemi gerçekleştirilir.

   

   

   

   

   

  0707corap

   

   

   

  Yazan %PM, %01 %469 %2016 %13:%May in Örme Okunma 7504 defa

Jakarlı Desenlendirme Teknikleri

?<