Elektronik Triko Makinelerinin Sınıflandırılması
 • Elektronik Triko Makinelerinin Sınıflandırılması

   

  1-MAKİNE KALINLIKLARINA GÖRE :

  Elektronik örme makineleri kalınlıklarına göre sınıflandırılırken 1 inç uzunluğa denk gelen iğne sayısı olarak ifade edilir. 1 inç uzunlukta kaç iğne var ise bu sayı makinenin numarasıdır. Piyasada üretici firmalara göre ara numaralar ve numara farklılıkları görülebilir.

  Örme makinesi numaraları:

  3 numara

  5 numara

  6 numara

  7 numara

  8 numara

  10 numara

  12 numara

  14 numara

  16 numara

  18 numara

  2-SİSTEM SAYISNA GÖRE:

  Örme makineleri, sistem sayısına göre sınıflandırılabilir. Sistem: Semer tarafından taşınan ön ve arka plakadaki iğnelerin seçilmesini, hareketini ve doku sıklığını ayarlayan çelik tertibata (kilit) sistem denir. Çelik mekanizma birden fazla olabilir. Semerin bir gidişinde en çok bir örgü sırası örebilen makinelere tek sistemli; en çok iki sıra örebilen makinelere çift sistemli makineler denir. Günümüzde sistem sayısı birden altıya kadar olan makineler bulunmaktadır. Bunlar bir veya iki semer tarafından taşınmaktadır. Bu semerler birleştirilebildiği gibi ayrı ayrı da çalışabilir. Düz örme makinelerinin örücü sistemleri birleşik olarak da çalışabilir. Birleşik olarak çalıştırıldığında sistem sayısı iki kat artar. Kafalar birleştirildiği zaman makine tam en boyunca kumaş dokuyabilir. Makinelerde kafa birleştirildiği zaman birleşme yerlerinde bulunan yan çelikler değiştirilmelidir. 

  Örme makinelerinin sistemlerine göre sınıflandırılması:

  Tek kafa

  1 sistem

  2 sistem

  3 sistem

  4 sistem

  İki kafa

  1+1=2 sistem

  2+2=4 sistem

  3+3=6 sistem

  3-İĞNE YATAĞINA GÖRE

  Örme makinelerinde örmenin yapılabilmesi için iğnelerin üzerinde çalıştığı iğne yatakları olarak tabir ettiğimiz iğne plakaları bulunmaktadır. Örme makinelerinde en az iki adet iğne plakası bulunur. Bunlar ön plaka ve arka plakadır. Özel olarak üretilen dört plakalı makinelerde bulunmaktadır.

  >>>> Çift plaka

  >>>> Dört plaka

  4-TEKNİK ÖZELLİĞİNE GÖRE :

  Örme makineleri ürettikleri ürün çeşitlerine, çekim sistemlerine ve semer sayılarına göre aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar.

  A-Ürüne Göre: Örme makineler, ürettikleri ürün çeşitlerine göre aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır:

  >>>> Düz örme

  >>>> Yaka, bant

  >>>> Transferli örgüler

  >>>> İntersia örgüler

  >>>> Komple ürün

  >>>> Kendinden kesimli örgüler (Fully-Fasion) 

  B-Çekim Sistemine Göre:

  Örme makinelerinde aşağıdaki çekim sistemleri bulunmaktadır:

  >>>> Tarak takviyeli merdane

  >>>> Merdaneli

  >>>> Yardımcı merdaneli

  C-Semer Sayısına Göre :

  Örme makineleri tek semerli ve iki semerli olarak çalışırlar. Ancak günümüzde kompakt makine diye tabir edilen makinelerin tamamı tek semerlidir. Bu makineler daha seri ve hızlı olarak üretim yapabilmektedirler. Eski tip makineler çift semerli olarak çalışırlar. Ancak bu makinelerde iki kafa birleştirilerek tek semer olarak da çalışabilmektedirler.

   

   

   

   

  Yazan %AM, %17 %347 %2016 %09:%Mar in Örme Okunma 5140 defa

Elektronik Triko Makinelerinin Sınıflandırılması

?<